Sakarya Üniversitesi Siber Güvenlik Topluluğu

Kriptoloji

Tüm insanlık tarihi boyunca, insanlar birbirleri ile bir savaş içerisinde olmuştur. Savaşların başlıca sebepleri ise toprak, para ve din olmuştur.Savaşların sonucunu belirleyen bilgi olmuştur. Düşman, savaş alanı ve teknolojik bilgi gibi örnekleri verebiliriz. Savaş anında iletilen bilginin doğruluğu ve düşmanın eline ulaşmaması gayet önemlidir.

İnsanlık tarih boyunca bilginin düşman eline geçmemesi için türlü yollar denenmiştir. Bilgiyi bir resme saklayarak göndermek güzel bir örnektir. Bir farklı yöntem ise bilginin açıktan ya da gizli bir şekilde gönderilirken düşmanın bilgiyi ele geçiripte bu bilgiyi değerlendirememesidir. Bilgi normal hale getirilmeden okunamaz hale geldiğinde düşmanın eline geçse bile bu bilgiyi kullanamaz çünkü bu metni anlayamayacaktır. Bilginin okunamaz hale getirilmesi kriptoloji alanına girer.

Tarihte ki ilk şifreleme algoritmalarından sayılan sezar şifreleme algoritması buna bir örnektir.

Küçük bir örnek vermek gerekirse aşağıda şifrelenmiş bir metin bulunmaktadır.

Bearxovefvseryrazvfovytv.

Sezar algoritması ile gizlenmiş bir bilgi örneğidir. Buna benzer daha birçok algoritma insanlık tarihi boyunca geliştirilmiştir. Bu hafta yapacağımız eğitim içeriği bilgi nasıl saklanır, kriptoloji nedir, steganografi, encode ve decode gibi konularıdır.

Etkinliğimiz 29 Kasım Çarşamba günü 1202 Nolu sınıfta saat 13:00 da gerçekleşecektir.

NOT: Etkinlik uygulamalı olacağından katılımcıların Ubuntu yüklü laptopları ile gelmeleri gerekmektedir.